شنبه تا پنج شنبه ساعت 9-18

مزایا و معایب پارافین تراپی، آموزش پارافین درمانی در منزل

پارافین تراپی چیست؟

پارافین تراپی چیست

پارافین موم نرم و جامد سفید و یا رنگی است که از هیدروکربن های اشباع ساخته شده است.

پارافین تراپی در برخی از سالن های زیبایی به منظور درمان های آبرسانی در دست ها و پاها استفاده می شود، زیرا آن بی رنگ، بی مزه و بی بو است. همچنین می تواند برای تسکین درد به مفاصل درد و عضلات استفاده شود.

موم پارافین نیز دارای کاربردهای بسیار دیگری نیز می باشد . اغلب به عنوان روانکاری، عایق الکتریکی، و شمع و مداد رنگی استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده، مزایا و عوارض جانبی موم پارافین در زیر بیشتر بخوانید.

فواید پارافین تراپی چیست؟

پارافین دارای فواید و مزایای زیبایی و درمانی است.

مزایای زیبایی:

برای زیبایی موم پارافین اغلب مواقع برای  دست و پا استفاده می شود. موم یک نرم کننده طبیعی است و پوست را نرم و منعطف می کند. هنگامی که به پوست زده می شود، رطوبت اضافه می کند و بعد از اتمام درمان، میزان رطوبت پوست را افزایش می دهد.

همچنین موجب باز شدن منافذ پوست شود و سلول های مرده پوست را از بین ببرد. این ممکن است موجب شود پوست تازگی و صافی را احساس کند.

مزایای درمانی:

موم پارافین ممکن است برای کمک به کاهش درد در دست افراد که دارای مشکل آرتروز ، آرتریت روماتوئید، فیبرومیالژیا و یا سایر مسائل حرکتی شود

این عمل مانند یک نوع حرارتی عمل می کند و می تواند به افزایش جریان خون، آرامش ماهیچه ها و کاهش سفتی مفصلی کمک کند. موم پارافین همچنین می تواند اسپاسم عضلانی و التهاب را به حداقل برساند و همچنین باعث تسکین درد شود.

آیا پارافین تراپی عوارض جانبی دارد

موم پارافین در یک آزمایشگاه آزمایش می شود تا مطمئن شوند از لحاظ ایمنی و بهداشتی بدون مشکل باشد. نتیجه آزمایش این  بوده که موم پارافین کاملا طبیعی است و دارای نقطه ذوب پایین است که به معنی آن است که می توان آن را به راحتی به پوست در دمای کم به اندازه کافی بدون ایجاد سوختگی یا تاول استفاده نمود.

با این حال، اگر شما پوست بسیار حساسی دارید، موم پارافین ممکن است باعث بروز خارش شود. ریزش های گرما باعث بروز قرمزی در پوست می شود که می تواند موجب خارش شود و ناراحت کننده باشد.

شما در شرایط زیر نباید از موم پارافین استفاده کنید

گردش خون پایین

بی حسی در دست یا پا

دیابت

هر گونه جوش یا زخم های باز

اگر حساسیت شیمیایی داشته باشید، ممکن است پارافین تراپی موجب ایجاد ورم شود که این به این دلیل است که پارافین یکی از محصولات فرآورده های نفتی می باشد.

اگر شما در منزل پارافین تراپی انجام می دهید، مراقب باشید موم را خیلی داغ نکنید چراکه  ممکن است آتش بگیرد. هنگام شروع پارافین تراپی، دمای آن نباید بیش از 125 درجه فارنهایت (51.7 درجه سانتیگراد) باشد.

پارافین تراپی صورت

با توجه به اینکه خیلی از دوستان در مورد پارافین تراپی صورت از ما سوال می پرسند ما برآن شدیم تا تحقیقی در این زمینه انجام بدهیم، متخصصان پوست می گویند که پارافین منافذ پوست را آلوده می کند و همچنین می تواند به علت این که به راحتی تجزیه نمی شود، خطرناک باشد. بنابراین برای پوست های حساسی مانند صورت توصیه نمی شود 

هزینه پارافین تراپی در سالن های زیبایی

بعضی از سالن های زیبایی ممکن است پارافین تراپی  را به عنوان بخشی از مانیکور و پدیکور خود ارائه دهند، اما در برخی دیگر هم  به عنوان یک درمان جداگانه ارائه می شوند.

هزینه درمان با موم پارافین (پارافین تراپی) در سالن های مختلف بسیار متفاوت است ، که معمولا از حدود 90 هزار تومان شروع می شود . معمولا 30 دقیقه طول می کشد.

چگونه در منزل پارفین تراپی انجام دهیم؟

شما می توانید درمان موم پارافین را در یک سالن انجام دهید و یا شما همچنین می توانید آن را در خانه انجام دهید. مهم این است که مراحل را به  درستی دنبال کنید تا حداکثر مزایای درمان را دریافت کنید.

پارافین تراپی در خانه

برای انجام درمان در خانه، به مواد زیر نیاز دارید:

دو کیلو از موم پارافین مواد غذایی

دیگ بخار دوگانه

لیوان اندازه گیری

روغن معدنی

ظرف پلاستیکی چرب

دماسنج

روغن زیتون

کیسه پلاستیکی قابل انعطاف

دستمال یا دستمال مخصوص بخار

تایمر

بافت

مرطوب کننده

شما همچنین می توانید دستگاه حمام پارافین قابل حمل یا همان دستگاه پارافین تراپی  برای استفاده از درمان های خانگی را خریداری کنید. این دستگاه ها به کاهش تعداد لوازم مورد نیاز کمک می کند.

دستگاه پارافین تراپی

برای اطلاع از بهترین مارک های دستگاه پارافین تراپی به اینجا مراجعه نمایید

اگر از دستگاه پارافین تراپی استفاده می کنید، دستورالعمل های ارائه شده با دستگاه خود را دنبال کنید. و در غیر اینصورت مراحل زیر را دنبال نمایید:

پارافین تراپی در خانه

مرحله 1: موم را ذوب کنید

ساده ترین راه برای ذوب موم پارافین در خانه، استفاده از ظرف بخار دوگانه است. اگر ناخن لاک زده دارید، قبل از شروع روند، آن را پاک کنید. دست ها را به خوبی بشویید و آنها را با حوله ای بدون کرک تمیز کنید.

  • دو کیلو پارافین را به ظرف بالایی اضافه کنید. آب را به ظرف پایینی اضافه کنید و آن را روی حرارت کم روی اجاق قرار دهید.
  • یک فنجان روغن معدنی را به موم اضافه کنید.
  • وقتی موم به طور کامل ذوب می شود، ظرف بخار را از اجاق گاز بردارید. موم را به یک ظرف پلاستیکی روغنی (چرب) بریزید
  • منتظر باشید که یک پوست نازک در بالای موم تشکیل شود
  • دمای موم را با یک دماسنج بررسی کنید. وکس وقتی که درجه حرارت 125 درجه فارنهایت (51.7 درجه سانتیگراد) می رسد آماده استفاده می شود.

مرحله 2:استفاده از موم آماده

نحوه استفاده هنگامی که موم آماده است:

  • چند قطره از روغن زیتون را به پوست منطقه ای که می خواهید درمان کنید بمالید
  • تمام دست یا پای خود را داخل موم فرو کنید و چند ثانیه صبر کنید تا یک لایه در ناحیه ایجاد شود.
  • صبر کنید تا موم روی دست یا پا خشک شود ، زمانی که درخشندگی محو می شود شما می دانید که خشک شده است.
  • پس از خشک شدن، دست یا پای خود را دوباره داخل موم قرار دهید و کمی عمیق تر از قبل وارد ظرف موم کنید. مومی که در مرحله اول روی ناحیه خشک شد از سوختگی جلوگیری می کند.
  • این روند را تا زمانی که حداقل 10 لایه موم را در دست یا پای خود داشته باشید، تکرار کنید.

دست یا پای خود را نایلون پیچ کنید

هنگامی که شما حداقل 10 لایه موم را به دست یا پای خود اضافه کرده اید، یک کیسه پلاستیکی بزرگ را روی آن بگذارید. سپس آن را در یک حوله به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار دهید.

موم را بردارید (ریمو کنید):

بعد از 15 تا 20 دقیقه، حوله را از دست ویا پای خود جدا کنید و کیسه پلاستیکی را بردارید. از یک پارچه  نرم برای پاک کردن موم باقی مانده از پوست خود استفاده کنید. مرطوب کننده را روی دست خود قرار دهید.

هنگامی که پارافین درمانی خود را به پایان رساندید ، پارافین را داخل یک کاور قراردهید و آن را در محل ایمن برای درمان بعدی ذخیره کنید.

نظرات خود را راجب این مطلب و تجربیات خود را در مورد پارافین تراپی در میان بگذارید

[WPCR_INSERT]